Loading...

Články a aktuality

Jak prodloužit životnost nástrojů

Delší životnost nástrojů výrazně snižuje náklady.

Prodloužení životnosti nástrojů je jednou z hlavních funkcí řezných kapalin. Další funkce jsou dobré chlazení a odvod tepla a také oplachování obráběcího prostoru od třísek.

Různé látky pro zvýšení řezivosti různě působí.

Životnost nástrojů je mimo jiné ovlivněna hlavně únosností mazacího filmu (tzv. řezného výkonu) řezné kapaliny. Únosnost mazacího filmu zajišťuje v řezných kapalinách minerální olej, syntetický nebo rostlinný ester, síra, fosfor nebo chlorparafin. Každá z těchto látek funguje v jiném teplotním pásmu a je tudíž vhodná pro určitý materiál a druh obrábění. Proto velmi často výrobci kombinují tyto látky, aby pokryli co nejširší teplotní pásmo.

Pro konkrétní provoz je nutné vybrat optimální kapalinu.

V dnešní době jsou řezné kapaliny vyráběny tak, aby jejich řezné vlastnosti odpovídaly aplikacím, pro které jsou určeny. Neexistuje jedna univerzální řezná kapalina, která by pokryla všechny aplikace s ohledem na řezné vlastnosti. Jsou ale kapaliny, které dokáží pokrýt cca 80-90% všech operací z pohledu řezných vlastností.

Vysoká řezivost, ale ne za každou cenu.

Ono není až tak složité vyrobit řeznou kapalinu s extrémně vysokou řezivostí, ale taková kapalina musí také dobře chladit a oplachovat, a to už není vždy tak jednoduché sladit.

Takže při výběru vhodné řezné kapaliny vždy dbejte, aby měla nejen dostatečné řezné vlastnosti, ale aby dobře chladila a oplachovala. Samozřejmě dbejte na udržování správné koncentrace řezné kapaliny, neboť to má zásadní vliv na životnost nástrojů.